MAKARSKA



Informacje ogólne o Makarskiej



Makarska to miasto w Chorwacji znajdujące się w okręgu Split-Dalmacja, yo ośrodek ruchu turystycznego na Riwierze Makarskiej. Położona jest nad Adriatykiem, 60 km od Splitu oraz 140 km od Dubrownika, między miejscowościami Brela i Gradac, naprzeciw wysp Hvar i Brač. Makarska położona jest u podnóża masywu górskiego Biokovo. Znajdują się tu liczne nadmorskie bulwary otoczone kawiarniami i barami. Zawija tu wiele jachtów. Makarska słynie z ciągnących się kilometrami, żwirowych plaż, czystego morza jak też niezliczonych dyskotek oraz barów pełnych gwaru ludzi młodych z całego świata.



Gospodarka opiera się tu na rolnictwie, uprawie drzew oliwnych i winorośli, rybołówstwie czy turystyce.



Makarska to centrum turystyczne Riwiery. Znajdują się tu liczne hotele takie jak Meteor czy Dalmacija, pensjonaty i kwatery prywatne. Położenie Makarskiej pozwala zwiedzić ciekawe zabytki w pobliskich miastach czy zobaczyć takie cuda natury jak wodospady Krka.



Historia Makarskiej



Dzisiejsze tereny Makarskiej niegdyś zamieszkiwane były przez iliryjczyków. Miasto po raz pierwszy było wspomniane jako port Inaronia, a nieco później Maccurum (533 r.). W VII w. obszar też zamieszkiwali Słowianie –założyciele Księstwa Neretwiańskiego. W 877 roku królestwo po przegranej Wenecjan zostało przejęte przez Księstwo Chorwackie. Kilkaset lat później ponownie dostaje się w ręce Republiki Weneckiej. XV w. to podbicie miasta przez Imperium Osmańskie. W tym czasie wybudowano wokół murów miasta 3 wieże. W 1646 r. miasto przyznano Austrii. Lata 1805-1815 to rządy Francuzów. Podczas Kongresu Wiedeńskiego Makarska zostaje przydzielona do Księstwa Austro-Węgier, a pod jego wpływem była do 1918 roku.



Atrakcje Makarskiej



Szczególna atrakcja Makarskiej to Muzeum Malakologiczne w piwnicy klasztoru franciszkanów z unikalną kolekcją. Znajduje się w nim zbiór muszli oraz ślimaków Adriatyku i innych mórz i oceanów, który uważany jest za najbardziej wartościowy na świecie oraz mniejszy zbiór skamielin z makarskiego wybrzeża.



Kolejnymi atrakcjami są Kościół Ewangeliczny św. Marka pochodzący z XVII w. czy miejskie muzeum mieszczące się w pałacu barokowym, w którego wnętrzu znajdują się zbiory takie jak pisemne świadectwa, fotograficzne dokumentacje, plany budowlane czy odpisy dokumentów, które mają historyczne znaczenie dla Makarskiej.  



Sport i rekreacja Makarskiej



W Makarskiej znajdują się liczne obiekty sportowe takie jak centrum tenisowe, lekkoatletyczne, boiska do gier sportowych, trasy piesze i rowerowe. Popularne są tu również sporty wodne takie jak nurkowanie, żeglarstwo czy windsurfing. W ostatnich latach wzrosło również zainteresowanie sportami ekstremalnymi.



Kuchnia Makarskiej



Dominują tu lekkie potrawy. Wzdłuż wybrzeża królują owoce morza i ryby. Przysmakiem są tu „kamenice na bazaru” czyli małże w czosnkowym sosie. Warte spróbowania są ryby z grilla: śkarpin, zubatac, orada, brancin. Za przysmak uważa się tu scampi czyli zupy rybne i sałatki z owoców morza. Warto również skosztować sera w oliwie, szynki wędzonej w białym winie z truflami czy  prust czyli szynkę z owczym serem. Przysmakiem w rejonie Riwiery Makarskiej są np. pašticada czyli faszerowane mięso jagnięce ze słoniną i czosnkiem w czerwonym winie. Warto skosztować też słodkie makarski rafioli czyli ciastka z masą orzechową.



Klimat Makarskiej



Panuje tu klimat śródziemnomorski. W lecie temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, lecz występują silne wiatry.



Dojazd do Makarskiej



Trasy dojazdu do Makarskiej:




  • TRASA NR 1: Polska (Cieszyn) – Czechy (Ołomuniec, Brno) – Austria (Wiedeń, Graz) – Słowenia (Maribor) – Chorwacja (Zagrzeb, Dalmacja, Makarska).

  • TRASA NR 2: Polska – Czechy (Praga) – Austria (Linz, Salzburg) – Słowenia (Ljubljana) – Chorwacja (Dalmacja, Makarska).

  • TRASA NR 3: Polska – Słowacja (Koszyce) – Węgry (Miszkolc, Budapeszt) – Chorwacja (Varazdin, Zagrzeb, Karlovac, Dalmacja, Makarska).



Ważne wydarzenia Makarskiej




  • Makarskie lato kulturalne (lipiec – sierpień) – bogaty program koncertów, wystaw, spektakli.

  • Rybackie Noce.

  • Noc Kalelargi – coroczna zabawa na miejskich ulicach i placach, koncerty, tradycyjna muzyka, możliwość spróbowania tradycyjnych słodyczy takich jak tort Makarana czy domowych alkoholi.